środa, 26 grudnia 2007

ryanair - tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze Ryanair to największy tani przewoźnik na terenie Europy. Założycielem linii był Tony Ryan, który niedawno właśnie zmarł. Linie Ryanair oferuje najtańsze bilety lotnicze na wszystkie swoje trasy. Irlandzki przewoźnik lata głównie na mniejsze, często bardziej oddalone od miast lotniska. Tanie linie lotnicze Ryanair posiadają swoje bazy w Hiszpanii w Walencja, Girona. W Niemczech posiadają swoją bazę operacyjną w Dusseldorf Weeze oraz Frankfurt Hahn. Samoloty Ryanaira stacjonują również w Irlandii w Dublinie oraz Shannon. W Anglii posiadają swoją bazę w Glasgow Prestwick, Londyn Stansted, East Midlands. Ryanair posiada otworzył bazę techniczną w Rydze. Najtańsze bilety sprzedają na polskich trasach. Częste promocje na trasie Kraków-Shannon, Wrocław-Barcelona, Poznań-Liverpool, Gdańsk-Dublin, Warszawa-Birmingham, Katowice-Belfast. Ryanair to nie tylko najtańsze przeloty, to również oferta tanich hoteli, tanich transferów z lotnisk. Ryanair to kompleksowa oferta twojej podróży.
Jednak Ryanair ma swoje wady, tanie linie lotnicze w przypadku lotu z przesiadką nie transportują bagażu, pasażer musi przejść odprawę, odebrać bagaż oraz przy ponownej odprawie znów go nadać. Tanie linie lotnicze Ryanair nie dbają o pasażera, jeśli jego wcześniejszy lot miał opóźnienie, nawet, jeśli pasażer przyleciał również ich linią. Każdy odcinek lotu jest osobno rozliczany. Samoloty Ryanaira spędzają na lotnisku bardzo mało czasu. Czas pomiędzy wylądowaniem a startem wynosi średnio 20 minut, w tym czasie obsługa musi posprzątać samolot oraz znaleźć chwilę na odpoczynek. Stewardessy mają zakaz ładownia telefonów komórkowych na pokładzie samolotu. Ryanair lata na lotniska, które potrafią być oddalone od miasto docelowego nawet o 100km, tak jest w przypadku lotniska Girona, pod Barcelona oraz Beauvais pod Paryżem. Takie lotniska pobierają niższe opłaty, stąd tanie linie lotnicze ryanair mogą zaoferować naprawdę tanie bilety lotnicze. Irlandzki przewoźnik nie posiada swoich biur, cała sprzedaż realizowana jest przez Internet, co pozwala obniżyć koszty dystrybucji do minimum. Płatność odbywa się tylko przez karty kredytowe. W Przypadku polskich banków, możliwa jest również opcja zapłacenia kartą debetową, ale tylko z Visa electron Inteligo. W związku, z nieposiadaniem przez polskich klientów kart kredytowych Ryanair powinien wspierać biura pośredniczące. Linia jednak tego nie robi, wręcz przeciwnie, nawołuje do nieskorzystania z usług takich biur, ponieważ koszt biletu jest wtedy sporo wyższy. Linia Ryanair jako jedna z niewielu nie wystawia swoim klientom faktur VAT za zakupione bilety. Wysyła tylko potwierdzenia rezerwacji na email. W przypadku chęci rezygnacji z rezerwacji linia nie zwraca należności. Taka praktyka wątpliwa jest polskim prawem konsumenckim. Pasażer może oczywiście zmienić rezerwacji, można zmienić trasę przelotu, datę rejsu. Taka modyfikacja łączy się niestety z dodatkowym kosztem, w wysokości ok. 130 pln + ewentualna dopłata do wyższej taryfy nowego przelotu. W przypadku Ryanair możliwa jest również zmiana nazwiska, jednak koszt jest już bardzo wysoki, bo wynosi 100 euro za osobę. Taki koszt ma spowodować, że korzystniej będzie kupić nowy bilet lotniczy. Często można jednak spotkać aukcje na Allegro, na których oferowane są bilety właśnie na linie Ryanair. W przypadku lotów w terminach popularnych, czyli np. na święta, taka transakcja zmiany rezerwacji opłaca się.
tanie bilety lotnicze Ryanair planują na 2008 rok otwarcie pierwszej bazy operacyjnej w Polsce. Kandydatami są lotniska w Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku. Największą szanse ma port lotniczy na dolnym Śląsku. Rzeszów miał szansę stać się techniczną bazą Ryanaira, jednak przegrał walkę z Rygą. Otwarcie bazy to dla miasta oraz lotniska wielka szansa. Szansa na większą ilość turystów, ponieważ bazowanie samolotów to więcej tras, więcej tanich przelotów do wielu miast, nie tylko do Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii. To również tanie przeloty na południe Europy, do Włoch, Francji, Hiszpanii. Więcej połączeń oznacza więcej miejsc pracy na lotnisku. By jednak Ryanair otworzył taką bazę muszą zostać spełnione warunku, główny z nich to naprawdę tanie opłaty pobierane przez lotnisko za stacjonowanie samolotów. Drugi warunek to przepustowość lotniska oraz nowoczesny, pojemny, ale tani terminal.
Ryanair wie, że otwieranie kolejnych połączeń do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii to już obecnie za mało by osiągnąć sukces w Polsce. Tanie bilety lotnicze muszą być dostępne również na kierunki wakacyjne, czyli do Rzymu, Wenecji, Majorki, Barcelony, Malagi, Nicei. Należy być jednak ostrożnym z otwieraniem takich kierunków, ponieważ jak w przypadku lotów do Anglii czy Irlandii głównymi klientami są rodacy latający do pracy; tak w przypadku lotów na południe Europy, klientami będą amatorzy taniego latania w celach turystycznych. Obecnie linia Ryanair sprawdza polskich klientów na trasach do Barcelony z Wrocławia oraz Poznania. Wydaje się, że kiedy tanie przeloty na tych trasach osiągną sukces to tanie linie lotnicze z Irlandii zdecydują się otworzyć nowe wakacyjne kierunki, dostępne przez cały rok.
Ryanair, podobnie zresztą jak inne tanie linie lotnicze poza konkurowaniem z tradycyjnymi przewoźnikami, walczą również z przewoźnikami autokarowymi oraz kolejowymi. Jeśli chodzi o Polskę to konkurencja z PKP jest obecnie niewielka, ponieważ tanie linie lotnicze nie weszły jeszcze na rynek krajowych połączeń. Poza tym Ryanair na razie nie planuje takich tras w Polsce, choć w Wielkiej Brytanii czy Italii posiada w swojej ofercie przeloty krajowe. Na polskim rynku obecnie tanie linie lotnicze skupiają się na walce między sobą oraz z przewoźnikami autokarowymi, którzy to oferują tanie przejazdy do Anglii czy Irlandii. W okresie największego popytu, czyli na święta zarówno firmy autokarowe jak i lotnicze osiągają największe zyski. Minusem jednak podróży autokarem jest czas przejazdu. Autobus przemierza z Polski do Londynu w okolicach 24h, podczas gdy samolot potrzebuje na to już tylko około 2 godzin. Jeśli więc różnica w cenie niewielka to, po co spędzać tyle godzin w autokarze? Tanie linie lotnicze są pod tym względem bezkonkurencyjne. To samo będzie, kiedy tani przewoźnicy będą latać pomiędzy polskimi miastami. Pionierem, nie licząc linii LOT był Direct Fly, który miał być głównym zagrożeniem dla narodowego przewoźnika. Niestety tanie linie nie wytrzymały konkurencji. Poza tym ich tanie bilety lotnicze były często droższe od Eurolotu.
Zagrożeniem dla polskiego pasażera może być fakt, że agresywna polityka linii Ryanair może doprowadzić do monopolu tanich przelotów z Polski. Ich mocna pozycja na rynku tanich biletów lotniczych, ich częste promocje na trasach do Dublina, Londynu, Shannon, Bristolu czy Glasgow może doprowadzić do bankructwa innych tanich linii jak np. Centralwings, Sky Europe a może nawet i Wizzair. Brak konkurencji to oczywiście brak tanich biletów, ponieważ monopolista, w tym przypadku Ryanair będzie dyktował ceny biletów. Dlatego właśnie tanie linie lotnicze powinny dążyć do konsolidacji. Na rynku łatwiej będzie utrzymać się kilku silnym przewoźnikom niż wielu słabym. Dlatego właśnie lepiej byłoby gdyby linie Centralwings wykupił Germanwings, Aer Lingus mógłby przejąć Ryanair, Easyjet mógłby wykupić Sky Europe. Wszystkie trzy przypadki to linie o podobnym modelu. Latają na podobnych trasach, stosują podobny marketing, choć Ryanair nie dorówna nikt w bezczelności i bezwzględności przy działaniach marketingowych.
Tanie linie lotnicze Ryanair to marka, której przez najbliższe lata nie dorówna nikt. Samorządy polskich miast tylko tej linie dopłacają do tego by oferowały przeloty z ich miast. Dzięki tym subwencjom przewoźnik sprzedaje bilety lotnicze nawet za 1 pln z opłatami. Dopłaty oraz niskie opłaty pobierane przez lotnisko może grozić tylko sukcesem. Niestety takim sukcesem jak na razie nie mogą poszczycić się inne mniejsze tanie linie lotnicze. Jednak bardzo możliwe, że jeśli Wizzair będzie wspierany dalej przez inwestorów to w najbliższych latach będzie przynosić wreszcie konkretne zyski, a wtedy będzie mógł na równi konkurować z irlandzkim Ryanair.
Polska gospodarka potrzebuje tanich linii, dzięki nimi rynek się wzmacnia. Tanie linie lotnicze jednak potrzebują taniej infrastruktury, co pozwoli dać tanie bilety lotnicze.